George Ballantine

George Ballantine był jednym z pionierów sporządzania whisky. Pierwszy sklep, w którym prowadził sprzedaż swojej whisky otworzył w Edynburgu w 1827 roku.

Jego celem było oferowanie wyłącznie produktów wysokiej jakości. 10 lat później zapotrzebowanie na whisky gwałtownie wzrosło i George rozszerzył swoją działalność na Glasgow, a w interes zaangażowali się również jego dwaj synowie- George i Archibald. Nazwa „George Ballantine&Son” stała się synonimem wysokiej jakości delikatnych w smaku, dojrzałych whisky mieszanych.

W roku 1880 sklepy Ballantine’s eksportowały już whisky na rynki całego świata. Marka rosła w siłę co zostało zauważone przez samą Królowę Wiktorię, która w 1895 roku przyznała marce Ballantine’s królewską gwarancję jakości - Royal Warrant of Appointment.

Popularność Ballantine’s niosła za sobą ogromny sukces komercyjny aż do 1933 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych rynek alkoholowy stanął w obliczu prohibicji. Sytuacja ta przyczyniła się w znacznej mierze do stworzenia silnego związku Ballantine’s z kultowym „Klubem 21” na Manhattanie, dzięki czemu marka stała się popularna wśród elit, tworząc tym samym jej luksusowy wizerunek.

sxsx